EVENIMENTE ȘTIINȚIFICE

În această pagină sunt evidenţiate manifestările ştiinţifice la care Filiala Braşov a ASTR a fost organizator sau co-organizator, precum şi manifestările ştiinţifice organizate sub egida ASTR la care au participat membri ai Filialei Braşov a ASTR.

2010 -  The 3rd Conference „Advanced Composite Materials Engineering”, COMAT 2010, organizată la Universitatea „Transilvania” din Braşov, sub egida ASTR

2011 - The 4th Conference „Computational Mechanics and Virtual Engineering”, COMEC 2011, organizată la Universitatea „Transilvania” din Braşov, sub egida ASTR.

2012 -
    The 4rd Conference „Advanced Composite Materials Engineering”, COMAT 2012, organizată la Universitatea „Transilvania” din Braşov, sub egida ASTR.

- The 2nd International Conference „Research and Innovation in Engineering”, organizată la Universitatea „Transilvania” din Braşov, sub egida ASTR.

- The 12th International Conference NTFS 12 „New Trends in Fracture of Structures”, organizată la Universitatea „Transilvania” din Braşov, sub egida ASTR.

2013 -
    În perioada 4-5 octombrie 2013 s-a desfăşurat la Universitatea „Transilvania” din Braşov Editia a VIII-a a Conferinţei anuale „ZILELE ACADEMICE ale ASTR” cu tematica „Produse şi tehnologii pentru dezvoltare durabilă”. LucrărileConferinţei au fost organizate pe urmatoarele secţiuni: „Tehnologii şi produse”; „Materiale”; „Energie durabilă”; „Soluţii avansate de depoluare pentruaer, apă şi sol”; „Educaţie Inginerească”. Lucrările Conferinţei au fost publicate în volum, în Editura AGIR – ISSN 2066-6586. Au susținut lucrări în cadrul manifestării: prof. dr. ing. Ion Vișa, prof. dr. ing. Ioan Curtu și prof. dr. ing. Ioan Giacomelli.

-  The 5th Conference „Computational Mechanics and Virtual Engineering”, COMEC 2015, organizată la Universitatea „Transilvania” din Braşov, sub egida ASTR.

2014 - Seminarul PC-Crash”, Ediţia a V-a, iunie 2014, cu participare internaţională, organizat la Universitatea „Transilvania” din Braşov şi sub egida ASTR, cu colaborarea Universităţii Tehnice din Graz şi a DSD Linz Austria.

-
    The 5rd Conference „Advanced Composite Materials Engineering”, COMAT 2014, organizată la Universitatea „Transilvania” din Braşov, sub egida ASTR.

-
    The 3th International Conference „Research and Innovation in Engineering, organizată la Universitatea „Transilvania” din Braşov, sub egida ASTR.

-
    În perioada 6-7 noiembrie 2014 s-a desfăşurat la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu Editia a IX-a a Conferinţei anuale„ ZILELE ACADEMICE ale ASTR” cu tematica „Inclusion Oriented Sustainable Development”. Prof. dr. ing. Ion Vişa a fost membru al Comitetului de Organizare, iar prof. dr. ing. Ioan Curtu a prezentat lucrări.

2015 - Seminarul PC-Crash”, Ediţia a VI-a, 17-19 aprilie 2014, cu participare internaţională, organizat la Universitatea „Transilvania” din Braşov şi sub egida ASTR, cu colaborarea Universităţii Tehnice din Graz şi a DSD Linz Austria.
        -
     În perioada 9-10 octombrie 2015 s-a desfăşurat la Universitatea „Dunărea de Jos” din Galaţi  Editia a X-a a Conferinţei anuale „ZILELE ACADEMICE  ale  ASTR”. Din partea Filialei Braşov a ASTR au susţinut lucrări: prof. dr. ing. Ion Vişa – «Dezvoltarea comunităţilor durabile printr-un management integrat inovativ» (coautor prof. dr. ing. Anca Duţă) - şi prof. dr. ing. Ioan Curtu – «Cercetări privind fabricarea palelor de turbine eoliene din lemn stratificat» (coautori dr. Ing. Domnica Stanciu, dr. fiz. Adriana Savin, ing. Petru Piscoi, ing. Ionuţ Teşulă).
        -
     The  6th  International Conference „Computational Mechanics and Virtual Engineering”, COMEC  2015, organizată la Universitatea „Transilvania” din Braşov, sub egida ASTR, 15-16 octombrie 2015.
        -
     Masa rotundă organizată de Filiala Braşov a ASTR cu următoarele teme de dezbatere:
    a) „In Memoriam” - prof. dr. ing. acad. Sergiu T. Chiriacescu;
    b) „Inventica braşoveană în domeniul autovehiculelor – îmbinare armonioasă între universitate-cercetare-producţie”, moderator prof. dr. ing. Gheorghe-Alexandru Radu;
    c) „Angajatorii şi viitorii ingineri - faţă în faţă”, moderatori prof .dr. ing. Ioan Curtu şi prof. dr. ing. Sorin Vlase.

2016  -  Raport de activitate 2015

-  Plan de activități 2016