Apel UNITA Starting Grants

Alianța UNITA își propune să contribuie la dezvoltarea educației, cercetării științifice și a activităților culturale din regiunile țărilor membre ale Alianței, să promoveze dezvoltarea durabilă, să consolideze ecosistemele locale de inovație și să sprijine tranziția către o economie bazată pe cunoaștere, în timp ce promovează și accelerează integrarea europeană.
Universitățile din cadrul Alianței UNITA susțin crearea de grupuri de cercetare tematice și interdisciplinare prin evenimente de compatibilitate în diferite domenii științifice și prin acordarea de granturi proiectelor dezvoltate între universitățile partenere.

UNITA Starting Grants pentru cercetare își propun să accelereze dezvoltarea grupurilor inter-universitare formate din cadre didactice și cercetători care au interese comune într-un domeniu de cunoaștere și doresc să realizeze proiecte comune.

Proiectele pot fi depuse de cadre didactice sau cercetători din cel puțin trei universități partenere ale Alianței UNITA și se recomandă să includă în grupul de lucru postdoctoranzi și doctoranzi.

Apelurile pot fi descărcate de aici:
Call UNITA Starting Grants - Tourism and cultural heritage in a digital world (pdf)
Call UNITA Starting Grants - Renewable energy mixes and materials for a more sustainable world (pdf)

Linkurile către aplicații sunt disponibile la: :

Apelul pentru UNITA Starting Grants este deschis până miercuri, 8 mai 2024.

Durata unui proiect este maximum 12 luni.

Calendar pentru primul apel:
Lansarea apelului: 8 aprilie 2024
Termen limită pentru depunere: 8 mai 2024
Afișarea rezultatelor: iunie 2024
Data limită de începere a proiectului: 30 septembrie 2024
Durata proiectului: 12 luni
Raportare până la: 30 octombrie 2025

Mai multe informații se pot obține la: unita@unito.it