Programe acreditate de MEC - C.N.F.P. (2005 - 2009)

La Universitatea Transilvania din Brasov, prin Centrul de Formare Continua (Departamentul pentru Formare Continua) s-au derulat urmatoarele programe de formare continua, acreditate la Centrul National pentru Formarea Personalului din Invatamantul Preuniversitar (C.N.F.P.) in perioada noiembrie 2005 - noiembrie 2009:
- Academica I - Program de formare-dezvoltare a profesorilor din invatamantul gimnazial si liceal - 280 ore; 100 credite;
- Academica II - Program de formare-dezvoltare a invatatorilor, educatoarelor si institutorilor - 280 ore, 100 credite;
- Curs de formare continua a personalului de conducere - 280 ore, 90 credite.

Absolventilor care au sustinut evaluarea finala in ianuarie 2008, septembrie 2008, februarie 2009 sau februarie 2010, locatia Brasov, li se elibereaza ceritificate de competente profesionale ale personalului didactic sau atestate de formare continua a personalului didactic si fisele competentelor aferente, in functie de numarul de module absolvite.

Programul cu publicul: luni - joi: 12:00 - 15:00
Taxa de eliberare a certificatului/atestatului si a fisei competentelor: 50 lei (se achita la sediul CFC).
Observatie: actele de studiu se elibereaza doar personal, pe baza buletinului/cartei de identitate.