Miercuri, 24 mai 2017 va avea loc a treia editie Schaeffler Day (Tehnica si Inovatie)  pentru studentii Universitatii Transilvania la Corpul N (Decanat). Evenimentul va incepe in Marele Amfiteatru  la ora 9:00 cu o prelegere despre cele mai noi trenduri in simularea proceselor de fabricatie. Programul va continua cu 3 workshopuri desfasurate in paralel, perfecte pentru studentii care tintesc sa adauge valoare la educatia si CV-ul lor, si se va incheia cu o vizita in fabrica Schaeffler.  Inscrieri pe http://www.unitbv.ro/Studenti/SchaefflerDay.aspx

Prezentarea companiei ROLEM (NBHX-TRIM)

În data de 31.03.2017, în sala NS2, reprezentanţii companiei ROLEM au prezentat studenţilor FIM procesele tehnologice şi produsele companiei, precum şi oportunităţi de angajare pentru studenţi şi absolvenţi.

În atentia studentilor de anul III, IV la programele de studii AR, IT, AE, IM, IMENG

În datele de 03-04.mai.2017 este preconizată a se realiza vizita tehnică la unitatea de productie a companiei Ford, Craiova, obtinută prin amabilitatea doamnei Oana PETCU, HR Supervisor, Ford Romania S.A.

Locuri disponibile: 25;

Suport financiar: nu este asigurat;

Mese: nu sunt asigurate;

Deplasare: CFR / Softrans;

Cazare: cel mai probabil din partea Univ. Craiova, o noapte. (aprox 50 RON / noapte / persoana).

Avand în vedere numărul limitat de locuri, selectia candidatilor se va face în functie de media generală a anului trecut.

Pentru confirmarea disponibilităţii ti lămurirea unor aspecte aveti la dispozitie adresa de email: g.toganel@unitbv.ro.

Termen confirmare: miercuri, 08.03.2017, inclusiv.

Vă asteptăm cu drag,

s.l. dr.ing. George TOGĂNEL,

s.l. dr.ing. Bogdan BENEA

În data de 09.12.2015, în Aula Universității ”S.T. Chiriacescu”, s-a organizat Balul Bobocilor 2015 cu tema ”Venetian Masquerade”, eveniment dedicat studenților din anul I din toate facultățile Universității Transilvania din Brașov și sprijinit de Asociația Studenților din Universitatea Transilvania (ASUT), precum și o serie de sponsori.

Evenimentul a excelat prinorganizare și eleganța cu care studenții au onorat evenimentul. La concursulorganizat pentru obținerea titlului de Regina/Regele Balului s-au înscris 20 deconcurenți (http://www.bal.asut.ro).

Finaliștii acestei ediții ... (click pt. mai multe informaţii)

10 Noiembrie 2015, ora 10:00
Centrul Internaţional de Conferinţe - Aula Sergiu T. Chiriacescu
Str. Iuliu Maniu 41A, Braşov
Conferinţa
The TP400-D6 – the biggest European Turboprop Engine
Prof. Dr.-Ing. Dr. h.c. mult. Günter Kappler

11 noiembrie

Schaeffler Day: tehnică & inovaţie

la Universitatea Transilvania

Te-ai gândit la viitorul tău?

Ce vei face după absolvire?

Cunoşti domeniul în care doreşti să lucrezi?

Te poţi pregăti pentru acest viitor alături de Schaeffler:

Ce înseamnă să profesezi într-o companie de vârf din domeniul auto şi industrial - faţă în faţă cu  membri ai conducerii din Germania şi specialişti cu experienţă.

Studenţii facultăţilor tehnice la Schaeffler Day pentru a afla mai multe!

9:00 – prelegere despre trendurile din industria auto

susţinută de membru board-ului executiv Schaeffler (Aula Sergiu Chiriacescu)

Pe bază de înscriere | locuri limitate:

Workshop-uri

descarcati formularul de inscriere

11:00-12:30 – Workshop-uri coordonate de experţi din domeniu:

3 workshop-uri desfăşurate în paralel, opţiunea participării vă aparţine:

- Rulmentul anului 2050

cum ar trebui să arate rulmentului viitorului?

- Sisteme integrate de şasiu

cum putem simplifica sistemele de şasiu, când trendul actual e spre complexitate?

- Globalizarea în cercetare-dezvoltare

De ce este importantă globalizarea în cercetare-dezvoltare?

Premii

pentru cea mai interesantă întrebare la prelegere şi pentru participare în workshop-uri

Pe bază de înscriere | locuri limitate:

13:00 Vizită la fabrica Schaeffler România