Facultatea sustine dezvoltarea academica a studentilor interesati de cercetare in domeniul stiintelor socio-umane si ale comunicarii

SESIUNEA DE COMUNICARI STIINTIFICE STUDENTESTI, EDITIA 2016 LA FSC

Sesiunea cercurilor științifice studențești, ediția 2016, va avea avea loc în data de 18 mai. Secțiunile sesiunii sunt următoarele:

Programul lucrarilor sesiunii cercurilor stiintifice studentesti, editia 2016

1. Cercul stiintific studentesc “Anton Golopentia” de initiere in sociologie vizuala

preşedinte - conf. univ. dr. Ştefan Ungurean

membru – lector univ. dr. Mihai Lucian Pascu

membru – Mihaela Vieru (editura Polirom)

membru – Ana Bastiurea (SO, anul I)

2. Cercul stiintific studentesc “Erving Goffman” de sociologie dramaturgica

preşedinte - conf. univ. dr. Mihai Ignat

membru – conf. univ. dr. Ștefan Ungurean

membri – Carmen Nica, Andrei Husar, Ciprian Florea Dumitru (RU și SO, anul III)

3. Dezvoltare comunitară și intervenție socială

preşedinte – lector univ. dr. Mihaela Gotea

membru – lector univ. dr. Diana Bodi

membru – Mădălina Brăgău (AS, anul III)

4. Teoria și metodologie în cercetarea socialului

preşedinte – lector univ. dr. Daniela Sorea

membru – asist. univ. dr. Ioana Atudorei

membru  - Karina Boloni (SO, anul III)

5. Mass-media și comunicare

preşedinte - conf. univ. dr. Mariana Borcoman

membru – lector univ. dr. Victor Briciu

membru – Ioana-Alexandra Mircea (CRP, anul I)

6. Videoreportaj – Student în Brașov

preşedinte – lector univ. dr. Florin Nechita

membru – dr. Onelia Pescaru

membru – Alina Panico (CRP, anul III)

Perioada de înscriere a lucrărilor este 9-13 mai.

La sesiune nu pot fi înscrise lucrările de licență (acestea pot fi prezentate la AFCO 2016). De asemenea, se recomandă să fie maxim doi autori/lucrare.

Sesiuni de comunicari stiintifice studentesti

SESIUNEA DE COMUNICARI STIINTIFICE PENTRU STUDENȚI "ECOURI DIN SOCIAL"

Asociația Studenților Sociologi - Cluster si Centrul Studențesc de Cercetare Sociologică „Sociolink” organizează în perioada în perioada 20-21 mai 2016 Sesiunea Naționala de Comunicări Științifice pentruS tudenți și Masteranzi „Ecouri din Social”, în cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială din Cluj-Napoca.

Sesiunea de Comunicări Ştiinţifice „Ecouri din Social” s-a desfăşurat în fiecare an începând cu 2001 şi reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente adresate studenților, masteranzilor și tinerilor cercetători.

Participarea este gratuită, iar pe parcursul celor două zile ale evenimentului, organizatorii vor pune la dispoziția studenților și masteranzilor înscriși materialele sesiunii, două mese de prânz, pauze de cafea. Studenții externi vor beneficia de cazare gratuită în căminele universității. Costurile de transport vor fi suportate de către participanți.

Data limită pentru trimiterea formularului de înscriere și a abstractului este 29 aprilie. Prezentările pot fi susținute în limba română sau în limba engleză.

Pentru mai multe detalii vă invităm să accesați pagina web: http://ecouridinsocial.conference.ubbcluj.ro/

Pentru întrebări sau îndrumări, puteți scrie pe adresa de e-mail ecouridinsocial@gmail.com

Academia Tehnica Militara din Bucuresti organizeaza in fiecare an o sesiune de comunicari stiintifice pentru studenti, denumita CERC.

Anul acesta CERC 2016 (18-21 mai 2016), in premiera are o sectiune noua: Dezvoltare profesionala si culturala prin mobilitati Erasmus+.

In cadrul acestei sectiuni ne asteptam ca studentii care au participat la mobilitati Erasmus+ sa prezinte o lucrare in care sa prezinte atat partea tehnica/ stiintifica cat si partea culturala, ambele componente venind sa aduca un plus de valoare pregatirii lor profesionale si personale. Si bineinteles la concluzii asteptam recomandari si impresii din timpul mobilitatii pentru alti viitori studenti Erasmus.

La acest eveniment, si deci la aceasta sectiune, pe langa studentii Erasmus din ATM sunt invitati si studenti Erasmus de la alte universitati.

Invitatie de participare si formular de inscriere [RO]

Invitatie de participare si formular de inscriere [EN]

Invitatie de participare si formular de inscriere [FR]