Adelina MANEA

Lector universitar
Departamentul de Matematică și Informatică
Facultatea de Matematică și Informatică

Contact:

Str. Iuliu Maniu nr 50 Brașov, Romania
Corp P, sala PP4
Tel./Fax: +40 268 414016
E-mail: adelina.manea@unitbv.ro

Descarcă CV

Interese de cercetare:

  • geometrie diferențială,
  • topologie algebrică

Publicații

  • A. Manea, C.Ida, Adapted basic connections to a certain subfoliation on the tangent manifold of a Finsler space, Turk J Math (2014) 38: 470 – 482 doi:10.3906/mat-1304-8
  • A. Manea, First order jets of bundles over a manifold endowed with a subfoliation, Bull.Transilvania Univ. Vol 8(57), No. 1 – 2015, 43-56.
  • A. Manea, N. Minculete, Types of integer harmonic numbers (I), Bull.Transilvania Univ. Vol 9(58), No. 2 – 2015, 79-88.
  • A. Manea, N. Minculete, Types of integer harmonic numbers (II), Bull.Transilvania Univ. Vol 9(58), No. 1 – 2016, 67-82 .
  • A. Manea, C. Ida, On the Integrability of Generalized Almost para-Norden and para-Hermitian Structures, Mediterranean J. Math, Aug.2017
  • A.L. Manea, 9 Lecții de Algebră, Editura Univ. Transilvania din Brașov, 2013.