Festivalul ETNOVEMBER 2017

Program ETNOVEMBER 18-20 noiembrie 2017

18 NOIEMBRIE 2017
ora 13.00 – Deschierea festivă a expoziţiilor

Arcul de triumf 80 (1936 -2016), un proiect al Centrului pentru Creație, Arte și Tradiții – CREART al Municipiului București, coordonare acad. Răzvan Theodorescu.
Micul Paris. Arhitectură și Urbanitate, autori prof.dr. arh. Marius Marcu Lapadat și prof.dr.arh. Mihaela Criticos, UAUIM București, organizată de Institutul Francez București
Springtime of the Woodcarvers/Frühling der Holzschnitzer, un proiect al New Design University St. Pölten, Austria împreună cu Universitatea Transilvania din Braşov, Universitatea de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu” Bucuresti, Liceul Teoretic „Petru Rareş” şi Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” din Târgu Lăpuş. Coordonare Dr. doz. Thomas Gronegger, Dr. Alin M. Olărescu şi Dr. Ioan Muscu.
De la Marktplatz la Piața Sfatului, un proiect al OAR Brașov – Covasna – Harghita din seria „Arhitecții și arhitectura în Brașov”. Coordonare: arh. O. Taloș.
Autismul și creația de artă, organizator Asociația „Copiii de Cristal” Brașov. Coordonare: Gabriela Plopeanu.
Arhitectură românească în spirit tradițional, Studioul PRODID București. Coordonare: arh. Șerban Sturdza, președinte OAR București, și arh. Alexandra Mihailciuc.
Design de Produs – Universitatea Tehnică a Moldovei, Chişinău. Coordonare: prof. dr. hab. V. Podborschi.
Design de Interior – Universitatea de Arhitectura şi Urbanism „Ion Mincu” Bucureşti. Coordonare: Prof. dr. arh. Beatrice Jöger şi Conf. dr. arh. Oana Diaconescu.
Tineri artiști plastici de viitor – Liceul Vocaţional de Arte Plastice „Hand Mattis Teutsch”, Braşov .
Viena Secesiunii – foto – autor Jacky Wielandts (Belgia)
Cambodgia – foto – autor Claude Aubé (Franța)
10 Years New Orleans Musicians Portraits – foto – Johan de Grande (Belgia)
Kythera, a little Island – foto – Bernadette van Damme (Belgia)
Tineri fotografi braşoveni – Edde Patantyus, Codruţ Abdi, Adi Brumă, Christa Toth, Bartha Biborka și alții
Delicatețe și migală – broderii tradiționale – Antonela Petrașcu și Melinda Puskas
O viziune a noului – proiecte, machete şi prototipuri ale studenţilor şi masteranzilor Facultăţii de Ingineria Lemnului, coord. Ioan Muscu, Marina Cionca şi Alin M. Olărescu.
Iubirea pentru cele de demult – obiecte restaurate de studenţii şi masteranzii Facultăţii de Ingineria Lemnului, coordonator prof.dr. Maria Cristina Timar, dr.Anca Varodi şi dr.Emanuela Beldean.
America latină – ritmuri, artefacte și imagini – colecția Geta Cămărăscu, în parteneriat cu Comunitatea Latno din Brașov și București

Lansări de carte
Batem fierul la conac, autor Alexandra Mihailciuc, Studioul de Arhitectură Prodid, București

Concerte
Concertul Ansamblului de Percuție VERSUS de la Liceul Vocațional de Muzică Tudor Ciortea Brașov
Recitalul micii soliste Maya Ciosa împreună cu Grupul Vocal Yahad

Alte evenimente
- Workshop cu copii și bufnițe, coordonator dr.arh. B. Bartha, studenți
- PrezentareaCarbon Chair – o capodopere a designului european contemporan, o nouă piesă adăugată colecției MODERN CLASSICS din Universitatea Transilvania din Brașov, Jos Ottermans și Jacky Wielandts (Belgia)
- Acordarea diplomelor pentru cea mai bună fotografie
- Acordarea premiilor de design Kronospan
- Premierea studenților organizatori

Aula Universității Transilvania din Brașov “S.Chiriacescu”

ora 19.30 – CONCERT

Cântece din toată lumea – Hoinăreală muzicală peste mări şi peste zări, peste şapte munţi şi şapte văi, în interpretarea muzicienilor Nagy Noémi Kriszta, cântăreaţă de muzică populară, Laczkó Vass Róbert, actor și cântăreț, Szép András, pianist și Szép Gyula Bálint, vioară solo.

Centrul Multicultural al Universității Transilvania din Brașov

ora 21.00 – Concert de blues, The Maxwell Street Blues Band (Belgia)

Warehouse
19 NOIEMBRIE 2017
ora 13.00 –Târgul de Duminică (etno-medieval)

Deschidere festivă: heralzi, cavaleri, domniţe, personaje
Fanfara Korona
Ansamblul de Dansuri Germane Korona şi Ansamblul de Dansuri Românești Dumbrăvița Bârsei, coordonare Dagmar Kloos
Ansamblurile Louloudakia, Efthymos şi Dionyssos, coordonare Comunitatea elenă din Braşov, Lemoni Chiriac
Maya Ciosa şi Grupul vocal Yahad, coordonare Comunitatea Evreilor din Braşov:
Copiii din Stroeşti – Argeş
Program artistic japonez, Asociaţia Musashino–Brașov, coordonator Georgiana Baraboi
Ansamblul Bokréta, dansuri tradiționale maghiare
Trupa Baranta, Lupte tradiționale din Țara Bârsei
Alte activități
Workshop de desen pentru copii, expoziție și premierea copiilor, coordonare dr.ar.h Biborka Bartha
Ponei, măgaruşi şi alte animale, Centrul de Echitaţie Diana
Artizani, meşteşugari, creatori de frumos, Asociaţia Creatorilor Populari din România

Bastionul Ţesătorilor

ora 17.00 - Cortegiu Medieval pe traseul:
Bastionul Ţesătorilor – Str. Cerbului – Str. Sforii –Piaţa Sfatului

ora 17.30 – Show Fire Ball cu trupa Hypnosis
Piaţa Sfatului

20 NOIEMBRIE 2017
ora 14.00 – Maratonul de poezie – Facultatea de Litere a Universităţii Transilvania din Braşov, moderator prof. Adrian Lăcătuş.
ora 16.00 – Expoziția de gravură Albrecht Dürer și
Workshop cu costume de epocă, moderator Ovidiu Savu