Appalachian/Carpathian International Conference

Aula Universității „Segiu T. Chiriacescu”, 7-8 octombrie 2019, 10:00-18:00

Appalachian/Carpathian International Conference Making Place: Transitional and Post-Industrial Development in Mountain Communities organizată de Universitatea Transilvania din Brașov, Facultatea de Litere în parteneriat cu Radford University, Virginia, USA, între 7 și 11 octombrie 2019 reunește peste 55 de profesori și cercetători de la 20 de universități americane și 5 europene. Conferința va aborda teme interdisciplinare legate de dezvoltarea comunităților montane aflate în zone post-industriale, reprezentări critice ale culturilor montane în literatură și arte, patrimoniu etnologic, agricultură și exploatare forestieră sustenabilă, turism ecologic, diversificare economică, teme comune legate de viața comunităților din munții Apalași și Carpați.

Conferința se va desfășura în Aula Universității în zilele de 7 și 8 octombrie, între orele 10.00-18.00.